Jan Vesely u NBA
Updated: 14. jun 2011
Primetio sam kako se veliki broj ljudi raspituje koji bi Jan pik mogao biti, i na osnovu toga dolaze na ovaj blog, pa evo najsvežijih informacija. Kako piše Sportski Žurnal, trenutno su mesta koja se konkretno pominju treće, četvrto i šesto.
Osluškujući domaće medije stičem utisak da je Jan već draftovan kao trći pik. Daleko od toga da nije zaslužio, ali istina je da se prava predviđanja vezuju za raspon od trećeg do desetog mesta. Zašto? Ovako precizan tip prognoze u ovom momentu, kada je draft još daleko, deluje prilično neozbiljno i svakako nije tipičan za NBA.
Gde je Janu Veselom mesto, u Evropi ili u NBAu?
Jasno je da poseduje sve potrebne tehničke elemente za nastup u najjačoj ligi. Međutim, postavlja se pitanje: Da li su skočnost i monstruozna zakucavanja dovoljna za nešto više? Bojim se da nisu. Poznato nam je svima koliko ima igrača koji zakucavaju zubima (karikiram), a nikada nisu zaigrali za neki NBA tim. Postoje čak i oni koji su draftovani, dobili šansu, ali je nisu uspeli iskoristiti. Koliko god mi negodovali i tvrdili kako „crnci nemaju mozga“ za značajniji nastup u NBA ligi potrebno je košarkaško znanje. Potrebno je!
Pa ima li on dovoljno znanja?
Dolaskom kod Duleta Vujoševića pokazao je jasnu nameru da uči. Sada, da li je to bila isključivo njegova želja ili su roditelji vršili uticaj, nije od preteranog značaja. Upoređujući prvi i poslednji meč na kojima je Dule urlao na njega, može se uočiti dosta razlika. Svakako da je napredak u pitanju. I kasnije, pod vođstvom Vlade Jovanovića, posmatrajući ga i izolovano i kao deo tima nastavlja sa poboljšavanjem svih elemenata (mada je pitanje da li zakucavanja mogu biti bolja).
Iako titula „Najbolji mladi igrač Evrolige“ predstavlja dobru uvertiru za blistavu Evroligašku karijeru, smatram da za njega lično ne bi bilo dobro da ostane. Zašto? Prosto, zato što može da postigne mnogo više. Za razliku od Rickya Rubia, od koga je oteo titulu, Vesely poseduje mnoge (ne sve) fizičke predispozicije potrebne za uspešnu NBA karijeru. Da vidimo, šta on to ima/nema od košarkaških elemenata:
Skočnost
Svakako da je prva asocijacija na Jana Veselog nebeski skok (kako je rekao jedan hrvatski novinar) i efektno zakucavanje nakon toga. Upravo zbog ove osobine ne bi trebao da ostaje u Evropi jer, daleko dominantniji u odnosu na većinu, gubi izazove i želju za napretkom. A šta je igrač/čovek koji stane u dvadesetoj?
Šut
Problem? Ne bih rekao. Učinak od 0/18 u Evroligi za tri poena u prvoj sezoni ne zvuči optimistično. Međutim, zagledajući malo ispod površine vidi se da ti promašaji nisu bile takozvane cigle, već tesne lopte gde je svaka imala 50% šanse da uđe. Kasnije se procenat popravljao i doveden je do trenutnog stanja. Ono nije baš sjajno, ali se razvija i dalje. Polovična slobodna bacanja su takođe nešto na čemu valja raditi.
Odbrana
Imao je uspona i padova u odbrani, ali je generalno korektan. Na prvoj utakmici protiv CSKA, pre dve sezone, pokazao je maestralnu odbranu na Ramunasu Šiškauskasu, tada najboljem niskom krilu Evrope. Početkom prošle sezone imao je problema sa velikim brojem ličnih grešaka, pa je često napuštao igru pre vremena. I ove sezone je, u nekoliko navrata, bilo indicija da se taj problem vratio. Međutim, smatram da to neće biti poteškoća u NBAu, zbog čvršće igre koja se tamo toleriše, kao i većeg broja dozvoljenih faulova.
Fizička snaga
To je nešto čime definitivno ne može da se pohvali. No, ne sumnjam da će ga stručnjaci veoma brzo dovesti u red. Jedino što ne bi valjalo (što ne sumnjam da će se desiti, ali čisto da napomenem) jeste da nauštrb mišićne mase izgubi na brzini. To bi svakako bio veliki problem za nekoga kome je trojka prirodna pozicija.
Postoji još dosta bitnih elemenata, ali ove sam apostrofirao kao najvažnije. Svakako da je pred njim prilika za blistavu karijeru u najjačoj svetskoj ligi. Da li će je iskoristiti, videćemo.
Za kraj, nešto po čemu je najpoznatiji:
Šut jeste problem!!!
Kao neko ko je bio sudija i ko je sudio ovim nasim klincima sto sad osvajaju medalje u reprezentaciji, svasta sam video i svakakvih talenata koji nikad ne ostanu doreceni kao Labovic i Aleksandrov…Veseli je dobar igrac, po svemu deluje kao tip za NBA, da li ce uspeti zavisi od njega i kluba u koji ode, jer ako ne bude dobio minute mislim da bi se veoma brzo ugasio.. ima jos dostaaa prostora za napredovanje, kao Dusan sto kaze, sut pre svega!!
„jeste da nauštrb mišićne mase izgubi na brzini“ – hoćeš reći da će (u suprotnom) gubitkom mišićne mase dobiti na brzini?
Ni slucajno, definitivno mu gubitak mase ne treba. Ciljao sam na to da vecina igraca, dolaskom u NBA, dosta radi na misicima i uvecanju snage (sto im realno i treba). To se ponekad lose odrazi na brzinu ili skocnost. Medjutim, poslednjih godina su to toliko usavrsili da se verovatno nece ni desiti (pogledaj samo Howarda). Ipak, pomenuo sam kao mogucnost.
Dodatnom mišićnom masom, može samo dobiti na snazi i brzini ali se javlja problem prevelike težine za njegova kolena. To je osnovni problem modernih košarkaša, sve su viši i teži a kolena to teško mogu da izdrže. Seti se samo Džonatana Bendera, velike nade Indijane a da ne pominjem trenutno Brendona Roja i sl. Pozdrav, samo tako nastavi!
I ne samo kosarkasa, generalno problem sportista je da ne misle previse o zglobovima. Medjutim LeBron James je imao odlicnu ekipu koja je radila bas na tome i „napravila“ ovo sto je sada. Nisam upucen u ceo proces, ali cu prvom prilikom uraditi tu analizu kao blog post, tema je vrlo interesantna. Hvala na sugestiji.